Јазик:

Објавено на: 02.01.2024

НОВОГОДИШНИ ШИШАРКИ

Потребни состојки

  • 200 гр бисквити
  • 120 гр шеќер
  • 50 гр какао
  • 100 гр путер
  • 25 мл млеко
  • чоколадни житарки
  • шеќер во прав

Подготовка

Сомелете ги бисквитите во вид на прав. Во сад со мелените бисквити додајте ги шеќерот и какаото, па спојте ја смесата со раце. На крај додадете го растопениот путер и млеко и соединете ги убаво состојките. Формирајте топчиња и со раце секој дел трансформирајте го во конус. Чоколадните житарки редете ги додека да ја покриете цела површина. Кога ќе бидат готови, шишарките ставете ги на чинија за сервирање и наросете ги со шеќер во прав за да им дадете снежен и празниченн изглед.