Јазик:

Објавено на: 02.01.2023

БОЖИЌЕН КУГЛОФ

Потребни состојки:

  • 6 јајца
  • 6 лажици шеќер
  • 6 лажици масло
  • 50 гр сечкани индиски ореви
  • 50 гр сечкан лешник
  • 150-200гр. мешано суво овошје(суви сливи, суви смокви,урми,суви кајсии)
  • 5 лажици брашно

Припрема:

Белките се матат пенасто, откако ќе се формира цврста пена постепено се додава шеќерот. Кога смесата добро ќе се измати се додаваат маслото и жолчките. Смесата се промешува со помош на лажица па се додава брашното, индиските ореви, лешникот и сечканото суво грозје. Печете во куглоф на загреарна рерна 35 минути на 190 степени.

Добар апетит!