Јазик:

Објавено на: 08.01.2024

БОЖИЌЕН КУГЛОФ

Потребни состојки:

  • 6 јајца
  • 6 лажици шеќер
  • 6 лажици масло
  • 50 гр сечкани индиски ореви
  • 50 гр сечкан лешник
  • 150-200гр. мешано суво овошје(суви сливи, суви смокви,урми,суви кајсии)
  • 5 лажици брашно

Припрема:

Белките се матат пенасто, откако ќе се формира цврста пена постепено се додава шеќерот. Кога смесата добро ќе се измати се додаваат маслото и жолчките. Смесата се промешува со помош на лажица па се додава брашното, индиските ореви, лешникот и сечканото суво грозје. Печете во куглоф на загреарна рерна 35 минути на 190 степени.

Добар апетит!

Рецепти

види ја рецептата

ПОСНА МУСАКА СО ШАМПИЊОНИ

види ја рецептата

ШПАГЕТИ ВО БЕЛ СОС СО ПЕЧУРКИ И ВИНО

види ја рецептата

КРЕМАСТО ПИЛЕШКО

види ја рецептата

БОЖИЌЕН КУГЛОФ

види ја рецептата

НОВОГОДИШНИ ШИШАРКИ

види ја рецептата

КРЕМ САЛАТА СО ТУНА

види ја рецептата

ЧОКОЛАДНИ НОВОГОДИШНИ КОЛАЧИ

види ја рецептата

ТОРТИЉА-ГИРО

види ја рецептата

ПОСНА МУСАКА СО ШАМПИЊОНИ

види ја рецептата

ШПАГЕТИ ВО БЕЛ СОС СО ПЕЧУРКИ И ВИНО

види ја рецептата

КРЕМАСТО ПИЛЕШКО

види ја рецептата

БОЖИЌЕН КУГЛОФ

види ја рецептата

НОВОГОДИШНИ ШИШАРКИ

види ја рецептата

КРЕМ САЛАТА СО ТУНА

види ја рецептата

ЧОКОЛАДНИ НОВОГОДИШНИ КОЛАЧИ

види ја рецептата

ТОРТИЉА-ГИРО