Јазик:

Објавено на: 10.02.2016

АШУРЕ

Потребни состојки:

1/5 кг.сезон пченица
1 чаша тат варен наут
1 чаша тат варен грав
1 чаша ориз
100гр суви кајсии, измиени и исечкани на ситно парчиња
50гр фасл-и бахар сува рибизла
50гр фасл-и бахар пињоли
100гр суво грозје
суви смокви ситно исечкани  (по желба)
1 кг шеќер во прав

Подготовка:

1. Пред да почнете со арење на ашурето, ја ставаме пченицата во тенџере со вода и малку ја варие.
2. Откако ќе зоврие пченицата, го гасиме огнот и го оставаме да отстои 8-9 часа.
3.После 8 часа стоење ,пченицата се вари на ниска температура се додека убаво не омекне(околу 2,5-3 часа) Доколку нема доволно вода во тенџерето, се додава зовриена вода.
4.На самиот крај , откако пченицата убаво ќе се свари, го додаваме убаво измиениот ориз и варениот наут, варениот грав и заедно ги вариме на тивка температура уште 15-20 минути со промешување.
5. Потоа ги додаваме сувите рибизли, сувото грозје и сувите кајсии. Се вари уште 15 минути со промешување, на крај додаваме шеќер во прав, уште малку промешуваме и го гасиме огнот.
7.По желба можете да додадете уште малку зовриена вода, доколку сакате потечна смеса.
8. Откако ќе се олади ашурето , се сервира во стаклени садови и се декорира со лешници , цимет, ореви и калинка.

Совет: Доколку на подготвеното ашуре се изренда портокал, ќе се добие малку побогат  и поубав вкус.

Зошто е корисно ашурето ?
– Ашурето не содржи холестерол бидејќи се состои само од растителни масти.
Покрај витамините Б2, Б1 и Ц1 содржи големо количество на железо, цинк, фосфор и калциум и затоа е пожелно да се користи, особено во зимските денови, против настинка.
Потребно е почесто да се внесува како храна, бидејќи е многу здраво. Ашурето е голем извор на енергија , особено за децата.

Помош за сите домакинки :

Доколку сакате веднаш да го подготвите – Ние секако дека го имаме само за вас ДрОткер Ашуре со сите потребни состојки, ваше е само да го истурите во подлабок сад и да го сварите.  По желба можете да додадете сварен грав, ориз, наут, леќа, јаболко, портокал, дуња итн. Декорирајте по желба со свежо овошје и апетисани.

Рецепти

види ја рецептата

КУРКУМА – ЛЕК ЗА 100 БОЛЕСТИ

види ја рецептата

ЧОРБА ОД ЦРВЕНА ЛЕЌА

види ја рецептата

ДОМАШЕН ЛЕБ СО БРАШНО ОД НИКУЛЦИ

види ја рецептата

ДЕСЕРТ МУХАЛЕБИ СО КАЈСИИ

види ја рецептата

ПИДЕ СО МЕЛЕНО МЕСО

види ја рецептата

ТОРТИЉА-ГИРО

види ја рецептата

КУРКУМА – ЛЕК ЗА 100 БОЛЕСТИ

види ја рецептата

ЧОРБА ОД ЦРВЕНА ЛЕЌА

види ја рецептата

ДОМАШЕН ЛЕБ СО БРАШНО ОД НИКУЛЦИ

види ја рецептата

ДЕСЕРТ МУХАЛЕБИ СО КАЈСИИ

види ја рецептата

ПИДЕ СО МЕЛЕНО МЕСО

види ја рецептата

ТОРТИЉА-ГИРО