Јазик:

Објавено на: 10.04.2024

ПОСНА МУСАКА СО ШАМПИЊОНИ

Потребни состојки

1 кромид
1 чаша ориз
250 мл. доматно пире
1 тегла шампињони
3 средни компири
400 гр. посен кашкавал

1 лажица црвен пипер

ПОДГОТОВКА:

Исечкајте го ситно кромидот и ставете да се динста, по некое време додадете ги и оризот и шампињоните и пржете. Потоа, додадете 1 лажица брашно и 1 лажица црвен пипер, откако малку ќе се пропржи, го додавате и доматното пире. На тивок оган оставете да се крчка се додека не се свари оризот. Во меѓувреме излупете го копирот и исечкајте го на кругови. Во тава ставете од смесата па наредете од компирите и додадете топла вода. Ставете да се пече на загреана рерна на 200 степени, 40 минути. Пред крајот изрендајте кашкавал и печете уште 15 минути.

Добар апетит!

Рецепти

види ја рецептата

ПОСНА МУСАКА СО ШАМПИЊОНИ

види ја рецептата

ШПАГЕТИ ВО БЕЛ СОС СО ПЕЧУРКИ И ВИНО

види ја рецептата

КРЕМАСТО ПИЛЕШКО

види ја рецептата

БОЖИЌЕН КУГЛОФ

види ја рецептата

НОВОГОДИШНИ ШИШАРКИ

види ја рецептата

КРЕМ САЛАТА СО ТУНА

види ја рецептата

ЧОКОЛАДНИ НОВОГОДИШНИ КОЛАЧИ

види ја рецептата

ТОРТИЉА-ГИРО

види ја рецептата

ПОСНА МУСАКА СО ШАМПИЊОНИ

види ја рецептата

ШПАГЕТИ ВО БЕЛ СОС СО ПЕЧУРКИ И ВИНО

види ја рецептата

КРЕМАСТО ПИЛЕШКО

види ја рецептата

БОЖИЌЕН КУГЛОФ

види ја рецептата

НОВОГОДИШНИ ШИШАРКИ

види ја рецептата

КРЕМ САЛАТА СО ТУНА

види ја рецептата

ЧОКОЛАДНИ НОВОГОДИШНИ КОЛАЧИ

види ја рецептата

ТОРТИЉА-ГИРО