Јазик:

Објавено на: 21.01.2024

КРЕМАСТО ПИЛЕШКО

Потребни состојки:

  • 1 лажица маслиново масло
  • 4 парчиња пилешко филе
  • малку сол
  • свежо мелен црн бибер
  • 1 лажиче сушено оригано
  • 3 супени лажици путер
  • 3 чешниња лук мелен
  • 150 гр беби спанаќ
  • 250 мл неутрална павлака за готвење
  • 30 гр рендан кашкавал

Припрема:

Во тава ставете го маслиновото масло и пропржете го претходно зачинетото пилешко со сол бибер и оригано. Гответе додека не добие златна боја. Во друга тава ставете го путерот и лукот и пржете околу 1 минута. Потоа додадете го спанаќот и пржете додека спанаќот не почне да се топи. Во смесата што врие додадете ја неутралната павлака и кашкавалот. Намалете го огнот на минимум и варете додека сосот не се згусне. Ставете го пилешкото во тавата и продолжете да го варите заедно со сосот уште 5 минути. Послужете со препечен леб.

Добар апетит!

Рецепти

види ја рецептата

ПОСНА МУСАКА СО ШАМПИЊОНИ

види ја рецептата

ШПАГЕТИ ВО БЕЛ СОС СО ПЕЧУРКИ И ВИНО

види ја рецептата

КРЕМАСТО ПИЛЕШКО

види ја рецептата

БОЖИЌЕН КУГЛОФ

види ја рецептата

НОВОГОДИШНИ ШИШАРКИ

види ја рецептата

КРЕМ САЛАТА СО ТУНА

види ја рецептата

ЧОКОЛАДНИ НОВОГОДИШНИ КОЛАЧИ

види ја рецептата

ТОРТИЉА-ГИРО

види ја рецептата

ПОСНА МУСАКА СО ШАМПИЊОНИ

види ја рецептата

ШПАГЕТИ ВО БЕЛ СОС СО ПЕЧУРКИ И ВИНО

види ја рецептата

КРЕМАСТО ПИЛЕШКО

види ја рецептата

БОЖИЌЕН КУГЛОФ

види ја рецептата

НОВОГОДИШНИ ШИШАРКИ

види ја рецептата

КРЕМ САЛАТА СО ТУНА

види ја рецептата

ЧОКОЛАДНИ НОВОГОДИШНИ КОЛАЧИ

види ја рецептата

ТОРТИЉА-ГИРО