Јазик:

Објавено на: 11.12.2016

ЧОКОЛАДНИ НОВОГОДИШНИ КОЛАЧИ

 

Потребни состојки:

180 г брашно

прстофат сол

пола лажичка пециво

120г шеќер

100г путер(собна температура)

1 јајце

1 лажичка ванила

2 лажици чоколаден крем

Подготовка:

1.во длабок сад ставете ги путерот и шеќерот и започнете со матење

2.потоа додадете го јајцето и ванилата и матете додека сите состојки убаво не се соединат

3.додајте го чоколадниот крем, брашното, солта и пецивото.

4. готовата смеса оставете ја во фрижидер 30 минути, па потоа расукајте тенка кора и со помош на формите за колачиња вадете форми по ваша желба.

5.печете ги на 180 степени 8-10 минути

Уживајте!

 

Рецепти

види ја рецептата

ПОСНА МУСАКА СО ШАМПИЊОНИ

види ја рецептата

ШПАГЕТИ ВО БЕЛ СОС СО ПЕЧУРКИ И ВИНО

види ја рецептата

КРЕМАСТО ПИЛЕШКО

види ја рецептата

БОЖИЌЕН КУГЛОФ

види ја рецептата

НОВОГОДИШНИ ШИШАРКИ

види ја рецептата

КРЕМ САЛАТА СО ТУНА

види ја рецептата

ЧОКОЛАДНИ НОВОГОДИШНИ КОЛАЧИ

види ја рецептата

ТОРТИЉА-ГИРО

види ја рецептата

ПОСНА МУСАКА СО ШАМПИЊОНИ

види ја рецептата

ШПАГЕТИ ВО БЕЛ СОС СО ПЕЧУРКИ И ВИНО

види ја рецептата

КРЕМАСТО ПИЛЕШКО

види ја рецептата

БОЖИЌЕН КУГЛОФ

види ја рецептата

НОВОГОДИШНИ ШИШАРКИ

види ја рецептата

КРЕМ САЛАТА СО ТУНА

види ја рецептата

ЧОКОЛАДНИ НОВОГОДИШНИ КОЛАЧИ

види ја рецептата

ТОРТИЉА-ГИРО